K2 yetki belgesi nedir?

k2-yetki-belgesi-nedir

K2 yetki belgesi nedir?

Gaziantep evden eve taşımacılık firmalarındaki en çok dikkat edilmesi gereken K2 yetki belgesi içeriğinde Kar amacı olmayan mükellefin kendi ana esas iştigal konusu kapsamında işlerini idame ettirmek maksadıyla sahip olduğu Kendi öz mal araçlarıyla yapmış olduğu taşımacılık faaliyetleri verilen belge türüdür. k 2 yetki belgesi ile birlikte K2 yetki belgesi ndeki araçları kullanan sürücülerin mesleki yeterlilik eğitimi yönetmeliği göre SRC sürücü anlamına gelen SRC türü mesleki Yeterlik Belgesi ve Psikoteknik değerlendirme belgesi sahibi olma zorunluluğu vardır.
Gaziantep evden eve taşımacılık firmaları için mutlaka K2 yetki belgesine sahip olmalıdır.
K2 yetki belgesi net ağırlığı ve istapark yani azami toplam yüklü ağırlını topladığımız m3500 kilo ve altı araçlar için yüzde 94 indirimlidir ki bu indirim 6471 olan Normal bedelinden yapılan bir indirimdir. karşılığı 388 Liraya tekabül eder 388 lira bir adet olmak üzere K2 yetki belgesi için ödenir her araç için 63 lira ödenir bunlar devlete ödenen harçlardır belge bedelleridir. Eğer ki araç 3500 kilo ve üstünde bir tonaça sahip ise ödenecek olan beden burada 6471 liradır.
k2 yetki belgesinde dikkat edilmesi gereken çok önemli husus şu anda bu genellikle atlanıyor iki ayrı şirket düşünelim kardeş şirketler fakat a şirketine ait araçlarla b şirketine ait bir malın taşınması söz konusu olduğunda yana Bununla ilgili bir faaliyetin denetimi denk gelmesi halinde 26 a bendine göre bugünkü değerlerle 5600 Türk Lirası cezaya maruz kalması söz konusu maruz kalacaktır diğer bir konu ise 3500 kilo ve üstü olan araçlarla ilgili denetimler söz konusudur şehir içi şehir dışı farketmeksizin görüldüğü yerde denetimi denk gelmesi halinde yeni 26 a bendine göre 5600 cezaya mahruz kalınıcakdır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir